Historia naszego zakładu
Zakład Wytwórnia Wędlin Władysław Kummer jest firmą rodzinną, która rozpoczęła swoją działalność w 1936 r., jako masarnia z siedzibą w Gdyni produkująca wyroby wędliniarskie, podrobowe, pasztety i kaszanki.
Założycielem firmy był Antoni Kummer. W latach 1950 - 1955 zakład był dzierżawiony przez Koleje Państwowe, które zorganizowały na jego terenie ubojnię zwierząt rzeźnych (trzody chlewnej i bydła) oraz rozbiór i przetwórstwo pozyskiwanego mięsa.
Od 1956 do 1989 roku zakład funkcjonował w ramach spółdzielni "Przodownik" z Sopotu, w tym czasie został zmodernizowany, zmieniono także zakres produkcji na wytwarzanie wyrobów wędliniarskich i gotowanych. Kierownictwo nad zakładem przejął w roku 1974 syn Antoniego, Władysław.
W 1990 roku zakład przejął na własność Władysław Kummer i rozpoczął budowę nowego obiektu zlokalizowanego w Rumi, przy ul. Dębogórskiej 152. Proces budowy i rozbudowy trwał aż do 2006r., w związku z potrzebą spełnienia wymagań przepisów krajowych i Unii Europejskiej oraz zapotrzebowaniem na większe powierzchnie produkcyjne.
Obecnie zakład specjalizuje się w przetwórstwie świeżego mięsa kulinarnego - czerwonego (wieprzowego i wołowego) oraz białego - drobiowego, oferuje szeroki asortyment wędlin i wyrobów podrobowych. Produkty rozprowadzane są głównie do sieci własnych sklepów na terenie województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, ponadto dystrybuowane są na wspólny rynek unijny, jak również sprzedawane prywatnym handlowcom i hurtowniom.
Liczba osób zatrudniona na potrzeby produkcyjne wynosi około 100 pracowników, natomiast na potrzeby związane z dystrybucją i handlem (sprzedażą detaliczną) wynosi około 200. Ogółem liczba pracowników zwiększyła się ponad 10-krotnie w stosunku do lat przed rokiem 1990.
W zakładzie wdrożono system bezpieczeństwa zdrowotnego w oparciu o zasady systemu analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontrolnych HACCP, a w niedalekiej przyszłości planuje się wdrożenie systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności w oparciu o normę ISO 22000:2006.